Evropský soud pro lidská práva dnes vydal rozhodnutí ve věci covidových opatření v Rumunsku. Jakýsi pan Piperea si stěžoval na počínání tamní vlády, která se stejnou demencí jako ta naše uzavírala stát, ničila společnost a týrala občany. Mocní soudci v talárech, mezi kterými aktuálně hřaduje i naše slavná modelka pro Vogue z Ústavního soudu Katka Šimáčkovic, která má taky ve vztahu ke covidu pořádné máslo na hlavě (pamatujete, jak uboze o nouzovém stavu arbitři z Joštovy rozhodli?), poslali milého Rumuna do háje zeleného.

V tiskové zprávě ESLP píše:

The Court observed that the measures complained of by the applicant had been introduced as part of the state of alert declared in Romania on 18 May 2020, following the state of emergency declared on 16 March 2020, for public health reasons. The situation had to be characterised as amounting to “unforeseeable exceptional circumstances”. The measures impugned by the applicant in a general and unfocused manner had been imposed on the entire population in response to what the competent national authorities had determined to be a serious public health situation. The Court noted that the applicant had complained in the abstract that the measures taken by the Romanian State to fight the spread of the SARS-CoV-2 virus had been inadequate and inappropriate. He had not provided information about his individual situation or explained in specific terms how the national authorities’ alleged failures might affect him directly.

Pan Piperea byl právník, profesor na jakési univerzitě. Ale ani to mu nepomohlo na cestě ke spravedlnosti. Roušky a celá pandemická víra jsou prostě svatými dogmaty a s něčím takovým se u světského soudu za použití logiky a rozumu válčit nedá.

Mr Piperea, a professor of commercial law at a university, complained that distancing from students had hampered his ability to perform his teaching duties under optimal circumstances. He objected to Decision no. 293/2021 of 10 March 2021, by which the government had extended the country’s state of alert as of 14 March 2021 and had laid down the measures to be taken during it to prevent and combat the effects of the COVID-19 pandemic. More broadly, he took issue with measures such as social distancing, the need for mask-wearing and the need to isolate for a certain number of days in the event of a positive SARS-CoV-2 test, the reliability of which he questioned. In his view, those measures were both inadequate and unnecessary.

David má u ESLP taky pár případů z doby covidí. Mimo jiné neuvěřitelný zákaz opustit republiku (a taky to, co se dělo ve školách nebo omezení pohybu uvnitř hranic státu). Jsem docela zvědavá, jak pochodí.