Možná si někdo ze čtenářů blogu pamatuje, jak urputně jsem se snažila bojovat proti znečištění přírody nechutným pandemickým plastovým odpadem. NSS mne mnohokrát poslal nevybíravým způsobem do háje, ale já se nedala a ještě pořád se v klimaticko-respirátorových věcech spořím. Proto mne také extrémně pobavila zpráva z naší drahé matky – Evropské unie. Ta aktuálně hledá cestu, jak současně brojit proti znečišťování životního prostředí a zatěžování klimatu ultranebezpečnými uchošťoury a brčky a jak neposkvrnit posvátné život zachraňující ochranné prostředky dýchacích cest.

Ve zprávě konce března 2023 úředníci z EU vzkazují svým otrokům:

Plastic production and littering of plastic face masks, can cause human exposure to toxic chemicals with potential hormone disrupting effects, and neurotoxicity.

Hmmm… dobrý, ne? To jsem přesně po Nejvyšším správním soudu chtěla, aby posoudil. Nic víc, nic míň. Aby prostě jen potvrdil, že ministerstvo nezohlednilo mimořádně nebezpečné dopady plastů v rouškách a neporovnalo tyto dopady s pár mrtvejma velmi starýma nebo velmi nemocnýma s pozitivním testem na covid… ale ne, to jsem byla za zlou ženskou, která nemá cit pro staříky. A teď sama nejvyšší EU potvrzuje, že roušky jsou plné endokrinních disruptorů – vliv na mladé lidi a děti je asi lhostejný, hlavně, že jsme zachraňovali důchodce, které by teď zase stát nejradši vyvraždil, protože ty starý neužitečný potvory moc užírají z rozpočtu na důchodech, a přitom by se z těch peněz dali financovat ukrajinští miláčci.

Vám vážně po tom všem přijde normální stát respektovat a myslet si, že něco dělá pro dobro lidstva? Pak jste úplně pitomí a nevolnictví si zasloužíte.

Pojďme ale zpět ke zprávě z EU:

Nevertheless, the ongoing emergence of SARS-COV-2 variants and increase in the frequency of extreme air pollution exposure, from wildfires for example, means that plastic masks are likely to continue to be needed.

Single use plastic masks are more effective than cloth reusable masks, due to the electrostatic nature of the plastic filter material – which traps submicron level particles more effectively. So, if the useable life of disposable masks is extended beyond one 8-hour wear without substantial detrimental effects on their effectiveness, this would help mitigate the global plastic waste problem significantly and the human exposure to toxic chemicals caused by their production and littering.  Europe is committed to reducing the amount of plastic entering the environment, with a directive on single use plastic1 introduced in 2021, amongst other measures.

Takový odporný gordický uzel, že? Ach bože, takové strašlivé woke dilema – klima a viry proti sobě? Co s ním? Jak ho rozmotat?

EU zatím přišla se šalamounským řešením. Chytří vědci, kteří nás tak pěkně zásobují daty k virům, CO2 a jiným hrůzám, spočítali, že když budete respirátor nosit 40 hodin, snížíte množství odpadu, zachráníte klima a bude zodpovědní solidární hrdinové. To je, co?

The results of the experiments, and subsequent analysis, showed that, without washing, most disposable facemasks retain a high level of their baseline performance, even after 40 hours of wear. Machine washing however was found to degrade facemask FFE after only one or two washes… The researchers conclude that the durability of disposable facemasks beyond their intended single use suggests that they can be reused safely to reduce plastic waste in the environment.

Hahahaha. Takže namísto (třeba) 900 000 000 kg platů se vyprodukuje jen 700 000 000, a to je řešení. No mám dost. Hlavně, že nechceme uchoštoury a budem šikanovat lidi s topením v domech… ok. Vědci to potvrdili.

Co mě na celé té zprávě zaujalo, je toto:

Disposable face masks are a tool to prevent the transmission of SARS-COV-2 in the ongoing COVID-19 pandemic, and are also used to prevent other aerosol inhalation exposures, for example from mould clean-up after flooding or air pollution from wildfire smoke… Nevertheless, the ongoing emergence of SARS-COV-2 variants and increase in the frequency of extreme air pollution exposure, from wildfires for example, means that plastic masks are likely to continue to be needed.

Chtějí nás naši drábové snad donutit, abychom respirátory nosili kvůli tomu, že v důsledku klimatické změny dojde k mnoha a mnoha lesním požárům, přičemž čmoud z těchto katastrof zahltí atmosféru nedýchatelným prachem? Nepřijde vám to dvakrát se opakující tvrzení o „wildfires“ minimálně podivné?