Ačkoliv to teď nevypadá, když včera napršelo okolo padesáti milimetrů, obvykle tady na jihu bývá hrozné sucho. Ještě před týdnem se jezevcům za traktory jen prášilo. Až uschne po tom, co napršelo, vrátíme se zase k tomu, že budeme neustále tahat konve a zalévat a zalévat. Už loni jsem chtěla situaci řešit, ale vzhledem k tomu, že jsme se věnovali hlavně nové staré barabizně a jejímu uvedení v alespoň mírně užíváníschopný stav, na zavlažovací nuance nezbyl čas. Letos doufám, že už budeme zemědělčit o level líp.

Jak chci řešit boj se suchem?

Olla nádoby

Nemám originální, vzhledem k ceně, ale už loni jsem z terakotových květináčů a epoxidové plastelíny vyrobila vlastní „olla nádoby“. Letos jsem jen doplnila dalších 5 plus náhradu za jednu rozbitou, celkem jich mám 20 – pro 15 rajčat a 5 paprpik. Funguje to dost dobře, jen kupte vhodné víčko (tj. misku květináče), příliš malé bere vítr.

Česká kapková závlaha

Tu jsem koupila už loni, ale nezvládla jsem ji instalovat, letos ji dám k dýním a cuketám a okurkám. Doufám, že to bude dobrá věc. Napájet ji budu z kohoutku a pokud se mi to podaří vyspádovat, tak ze sudu s děšťovkou níže).

Porézní hadice z Lidlu

Ačkoliv se může zdát, že je tomu obráceně, já mám Lidl a jeho výrobky ráda (taky proto mne tak síří, že kecají o svém postoji k ochraně životního prostředí). Tuhletu hadici mám taky od loňska a doufám, že se mi ji podaří stejně jako tu kapkovou zapojit. Jejím úkolem bude zavlažovat červenou řepu a saláty a bylinkový záhon.

Tradiční lapání dešťovky do sudu skrze speciální díl okapu

Rovněž z loňska máme obří sud pod okap a druhý na předzahrádku. K nim máme speciální okapový výklopný díl. Letos už máme samozřejmě vzhledem ke srážkovým úhrnům plno. voda poslouží k zalévání stromků a tam, kde mi výše uvedené závlahové systémy nebudou dostačovat.

Modlím se, abych jako loni nezalévala hlavně plevel. Sice máme kultivátor (taktéž z Lidlu), ale když vidím, jak pěkně je půda vlhká a jak je teplo, bude se mi o divé šruše asi i zdát… ale dost kňourání a vzhůru do obdělávání té naší jihomoravské Polosahary.