Už dlouho se chystám napsat tento text, ale pořád mi do toho něco „důležitějšího“ lezlo. Nicméně teď už opravdu nazrál čas, abych odložila smolení dalšího článku o našem soudním úspěchu ve věci územního plánování, a konečně PODĚKOVALA.

Děkuju tímto všem, kdo věnovali svůj čas a natočili a poté zveřejnili na Youtube svoje edukační videa. Jsem vám dnes a denně vděčná za to, co jste udělali, protože mně a mým dětem nesmírně pomáháte s tím, aby mohly zůstat doma a vzdělávat se přitom dostatečně kvalitně. Takže díky moc!!!

Můj dřívější známý říkával, že prý učitel je podle vzoru p*del. Vždycky jsem se tomu s patřičným úšklebkem smála a říkala si: No jo, to je fakt trefné. Není to ale rozhodně pravda ve všech případech. Jsou mezi učiteli opravdoví pedagogové, to mi věřte. Já a moje děti máme za dva roky domácí školy vytipované opravdu úžasné lidi, kteří dokáží mluvit chytře, dobře a pro puberťáky přístupně i o spalovacích motorech nebo vytýkání při úpravách mnohočlenů, o popisu a líčení (to video mne fakt pobavilo) či o významových poměrech mezi větami hlavními, vedlejšími a dokonce i (to je poměr stupňovací, kdybyste to chtěli vědět) o poměrech mezi jednotlivými větnými členy.

Nebudu nikoho jmenovat a dávat příklady mých oblíbených videí, protože netuším, jestli se třeba autorům neekluji a nepovažovali by fakt, že zrovna já využívám jejich videa, za zahanbující. Děkuji ale všem, kteří umí (a na které já, protože neumím, jen čumím). Dokonce řada z nich nejsou ani učitelé, ale kupř. matematiku umí skvěle vysvětlit nadaní studenti, kteří ji jednoduše chápou. Tihle všichni jsou prostě k nezaplacení. Upřímně doufám, že dobré učitele (ať už ty s formálním vzděláním nebo i bez) nezahubí nic – ani klimamasírka, ani blbosti okolo svobody slova, ani válečná mašinerie, protože je sakra hodně potřebuju. A nejen já, my všichni.

Ať už učíte puberťáky doma nebo je posíláte do škol, věřte, že covid měl skutečně jeden obrovský přínos pro vzdělávání – vytvoření nespočtu školních videí. Jsou mezi nimi absolutní propadáky, ale i drahokamy, které prostě a bez debat pomáhají. Zajímavé, za co všechno lze covidu nakonec děkovat.

P. S.: Vymyslela jsem vzdělávací projekt pro adolescenty týkající se pacifismu. Docela se těším, až se mi ho podaří realizovat. Slibuju, že bude lepší než moje environmentálně edukační počiny. Jen se musím naučit pracovat s materiály z historických matrik. Něco mi říká, že bych měla oprášit němčinu, ach jo.