„I had a cat named Snowball, she died, she died! Mom said she was sleeping, she lied, she lied! Why, oh why is my cat dead?“ Lisa Simpson

Během covidu i dnes má každý plnou pusu svobody, já sama jsem to tak měla. Každý by si chtěl dělat, co je mu libo, ale následky, které s sebou svobodné rozhodování nese, snese málokdo. Podle mého názoru se jedná jen o spoustu řečí a skutek ve skutečnosti u většiny utek´. Být svobodný totiž zdaleka neznamená jen čerpat výhody, bavit se a užívat si, co to jde. Ve skutečnosti je svoboda neuvěřitelná dřina a řehole, protože si za všechno, co se vám přihodí, můžete sami a není na koho to špatné svést.

Aktuálně mne svoboda, kterou jsem darovala milovaným kočičkám, učinila velmi nešťastnou. Včera jsem totiž po hodinovém hledání ztracené číčy za svitu čelovky narazili už jen na její studené ztuhlé a krvavé tělíčko. Svoboda ji stála asi při střetu s autem život. Ano, žila život diametrálně odlišný od toho, kdy byla uvězněna v miniaturním bezpečném bytě v centru Brně, mohla lovit myši, mohla lézt po stromech, mohla skákat po kládách a mohla skotačit v trávě a chytat mouchy. Mohla cokoliv, ale její život skončil o mnoho let dřív, než by musel, kdyby ležela přežraná na polštářích a její rajón by čítal 60 metrů čtverečních.

Tu kočku jsem milovala, byla milá i zlá, byla hodná i zákeřná, byla rozmazlená a panovačná, byla drzá a vlezla všude, syčela a škrábala, ráno otravovala a její chlupy tu s námi budou ještě mnoho let, ale všem nám moc chybí. její parťačka je celá pryč z toho, že je sama. Ven ji nechce, zalezla pod postel a po kočičím způsobu roní slzy.

Já hledám novou kočku a doufám, že bude aspoň z poloviny tak otřesná jako ta původní. Že bude pořád mňančet a prudit a lézt po stole a ujídat z talířů a že ji budu milovat jako tu původní.

Až uvidíte kočku sraženou autem u silnice, myslete na to, že přesně tohle je cena, kterou musíte zaplatit za skutečnou svobodu. Není možné mít bezpečí a svobodu zároveň. Jedno vylučuje druhé. Jste opravdu ochotni platit nebo jen kecáte? Já si mnohdy říkám, že jenom tak plácám a ve skutečnosti bych dala za jistotu život.

P. S.: Milovaná číčo, snad jsi v kočičím nebi a snad to moc nebolelo.

Všechny texty série „Právníci na venkově“ najdete zde.