Chci psát jedno podání na Lidl za ty jejich odporné dvojí ceny pro ty, kdo jim předali všechny osobní údaje, a pro ty, kdo tohleto udělat odmítli. Blbouni z Lidlu mi k mému dotazu, zda vážně musím dodat osobní údaje, chci-li „slevu“, napsali:

Přímo v aplikaci Lidl Plus máte možnost deaktivovat sdílení dat týkajících se způsobu, jakým používáte aplikaci Lidl Plus. Můžete tak učinit podle následujících kroků:

1. V pravém dolním rohu obrazovky vyberte možnost „Více“.
2. V seznamu možností vyberte „Právní informace“.
3. V seznamu možností vyberte možnost „Sdílení dat v Lidl Plus“.
4. Pro zapnutí nebo vypnutí sdílení dat zvolte nabídku „Sdílet data se službou Analytics“ v pravém horním rohu obrazovky.

Upozorňujeme, že pokud neumožníte toto poskytování údajů, nebudete moci v aplikaci vidět žádný typ personalizovaného obsahu a nelze aktivovat jakýkoliv typ slevy nebo výhody, který je omezen na registrované členy věrnostního programu.

Nejsou to fakt megakojoti? Jsou. Že je to v rozporu s GDPR nařízením, asi netuší. Čl 7. dsot. 4 nařízení totiž zní:

Při posuzování toho, zda je souhlas svobodný, musí být důsledně zohledněna skutečnost, zda je mimo jiné plnění smlouvy, včetně poskytnutí služby, podmíněno souhlasem se zpracováním osobních údajů, které není pro plnění dané smlouvy nutné.

To fakt Lidl potřebuje moji adresu, e-mail a telefon, aby mi mohl prodat mlíko za 13,90,- jako těm, kdo mu tyto údaje dali? Proč pro všecky buddhy na světě? Víte, mě to fakt štve, protože já prostě v Lidlu nakupuju ráda, řekla bych dokonce, že jsem jejich nejvěrnější zákazník (aspoň podle e-mailového výsledku hledání nakupovací historie), ale tyhlety nekalé praktiky (stejěn jako nechutný greenwashing) jim nedokážu odpustit.

Když jsem se dívala na adresu Úřadu pro ochranu osobních údajů, narazila jsem na jeho dnešní tiskovku. V perexu se píše:

Pokuta uložená Ministerstvu vnitra ČR ve výši 975 000 Kč za plošné zpracovávání údajů o osobách, kterým byla z důvodu prokázaného onemocnění COVID-19 nařízena izolace, byla rozhodnutím předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů potvrzena. Podle Úřadu se případ týkal přibližně 2 000 000 lidí, kteří se onemocněním nakazili v období od 1. dubna 2021 do 8. března 2022.

V textu se pak dále uvádí:

Orgány veřejné moci mohou uplatňovat svou moc pouze způsobem stanoveným zákonem. Toto platí vždy, tedy i za mimořádných okolností včetně pandemie. Zákon o Policii ČR neumožňuje plošné shromažďování takzvaných citlivých osobních údajů, k nimž patří i informace o zdravotním stavu. Jejich plošné zpracování, provedené navíc bez adekvátní informace určené osobám, jichž se takové údaje týkají, s sebou může nést velmi závažná rizika.“ Uvedl Jiří Kaucký, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Samozřejmě, že pokutu za ty hajzlíky tam nahoře zaplatí otroci státu, tj. my podnikatelé, ale co už. Aspoň z něčeho tu radost mít musím po vší té dřině a tisících hodinách práce, kterou jsem úplně zbytečně v poblouznění vynaložila na ochranu neexistujícího právního státu a lidských práv a svobod, no ne?

Kéž by aspoň procentem takového právního povědomí operovali soudci Ústavního soudu a NSS… ale to už by bylo příliš štěstí najednou. Tohleto nám musí stačit. tohleto a pár piv.

Celá TZ zde.