O falešných ukrajinských lékařích, kterým není radno věřit půl slova, už toho Česká lékařská komora napsala dost. Za Kubkův kritický přístup jsem vděčná, na kdejakou Oksanu s korupčním diplomem v ordinaci vážně nemám odvahu.

O to víc mne šokuje benevolence Advokátní komory. Dnes vyšel na AD dojemný článeček o tom, že tři ukrajinští právníci složili vyrovnávací zkoušku a už můžou v ČR poskytovat právní rady. Rozsah přezkoušení je směšný:

Zkouška je písemná, k úspěšnému vykonání je nutno zodpovědět správně 85 % z dvaceti otázek… Předmětem zkoušky jsou dále v orientačním rozsahu otázky ze základů ústavního a soukromého práva České republiky, které se vztahují k následujícím okruhům problémů: forma státního zřízení České republiky * soustava ústavních orgánů České republiky * principy volebního práva v České republice * principy soudnictví v České republice a jeho orgány * povaha pramenů práva v České republice.

Někomu, kdo projde takovým přezkoušením, bych nesvěřila ani venčení psa.

Navíc když vidím doprovodnou fotku, dost pochybuju o kvalitě ukrajinského vzdělávacího systému. Vždyť ta trojka snad nikdy neslyšela o žehličce, kravatě a obézní žena vlevo ani o pračce. V tak zašedlém hadru, co ona vydává za společenský úbor vhodný ke zkoušce na advokáta, bych nedávala ani slepicím.

Držím pěsti a všechny palce i prsty Kubkovi, neb tlaky na to, aby se podobně šaškoidně přistupovalo k tzv. lékařům, jsou pořád větší:

Hlavní koordinátor Projektu Ukrajina, v jehož rámci desítky uprchlých lékařů z Ukrajiny pomáhají jako asistenti v ordinacích praktiků, a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství Cyril Mucha Právu řekl, že by stát měl těmto lékařům podmínky dočasně zmírnit. „Chápu, že ukrajinští lékaři, kteří se před pěti lety rozhodli, že chtějí jet pracovat na Západ, musí naše podmínky splnit. Ale toto je jiná situace. Tady lékaři utíkají před válkou. Stát by měl udělat vstřícný krok,“ míní Mucha. „Tito lékaři stejně musí pracovat pod dozorem. Neznamenalo by to, že budou sami operovat. Ale nepohlíží se na ně jako na lékaře,“ řekl.

Bla, bla, bla. Kecy v kleci.

Naštěstí Kubek drží lajnu. Je urputný jako za covidu. Si ho fakt začnu vážíit za tu morální stabilitu 🙂

Naopak striktně proti je Česká lékařská komora. „To je taková hloupost, že se to těžko komentuje. Primární je, aby pacienti měli garantovanou kvalitní a bezpečnou zdravotní péči. Jsme zásadně proti takovým výjimkám,“ řekl Právu prezident komory Milan Kubek.

Přesně, takové ko*otiny se jen těžko komentují. Snad jedině: „Kubku, do toho!“ Vím, že máš postranní úmysly, ale dokud děláš něco, co je pro mé dobro, fandím ti. Já totiž fakt nechci, aby lidi řezali ti, kteří k tomu nikdy nebyli řádně vzdělaní. Čeští lékaři jsou sice taky mnohdy totální kopyta, ale aspoň tu školu reálně vychodili. U těch ukrajinských si tím nikdo nikdy nemůže být jist.

P. S.: Kdyby se vám stalo, že by vás náhodou skutečně ošetřoval sám ukrajinský lékař, který by nebyl schopen prokázat, že na to má české papíry, braňte se. Jde o vaše zdraví a váš život. Tenhleten krysí stát by vám aspoň to mohl nechat, ne?