Vím, že se všichni správní bojovní borci a borkyně z Amazonského pralesa rozčilují nad Souhrnnou situační zprávou o extremismu, protože jsou tu prý nějaké tajemné skupiny, které ohrožují ty dobré demokratické základy našeho pošahaného státu. Mě ale pobavilo něco úplně jiné, co se v oné zprávě píše:

Význam ortodoxních komunistů nadále upadal. Stará generace přestává být veřejně aktivní, mladí aktivisté nepřicházejí v relevantních počtech. Komunistické skupiny také ovlivnilo skončení působení Komunistické strany Čech a Moravy v parlamentu. Jistého ohlasu se ve sledovaném období dostalo pouze jednotlivcům.

Jak tohle může někdo napsat zrovna v době, když se na Hrad doškrábal kovaný komouš taťka Šmoula se svou drsnou a komoušsky neméně pevně kalenou starou Šmoulicí?

„Uznávám učení marxismu-leninismu, ztotožňuji se s politikou strany, a proto jí chci být také nápomocna jako její aktivní člen,“ stojí v ručně psaném textu z 5. října 1987. Pod ním je podpis Eva Zelená, což je dívčí jméno dnešní prezidentovy manželky. Přihláška byla podána zhruba dva roky poté, co se stala kandidátkou strany. Nynější Evě Pavlové bylo v době podání přihlášky necelých 23 let. Studovala tehdy ve druhém ročníku na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě, které se zjednodušeně říkalo škola pro politruky.

Ble.

Komunismus se má zkrátka ve veřejném životě čile k světu. Teprve teď vidíme, jak silné a trvanlivé a odolné má kořeny. Možná, že mladí komunisté skutečně nepřicházejí v potřebných počtech, ale ti staří jsou snad nesmrtelní anebo minimálně (bohužel) mimořádně dlouhověcí jako Štrougal.

Já osobně tedy vidím nebezpečí jak v stále vlivných komouších, tak v nových lidových gerojích typu Rajchla. Zajímavé je, že jsem o tomhle (dalším) ulhaném advokátovi v souvislsoti se zprávou BIS už psala před rokem a něco. radši to připomínám, aby bylo jasno, že s něčíím takovým nechci mít nic společného:

Jo a s těma pokutama jsem měla samozřejmě pravdu. NSS teď zrovna řekl, že krizová oaptření nebyla vůbec protiústavní a pokuty na jejich základě uložené jsou ok. Dost mě štve, že v senátu byl i můj spolužák Kocourek zvaný lidově Kočičák. O tomhle soudci jsem totiž z dob jeho působení na Krajském soudu v Praze měla dočista jiné mínění, minimálně jsem si myslela, že je to dobrý právník, co řemeslo umí. (Rozsudek čj. 4 As 86/2022-54 ze dne 2. 2. 2023). Takže milej zlatej Rajchle, soudy se fakt do rušení pokut za různá krizová či mimořádná oaptření nějak neženou. Zdá se mi, že jsi prostě a sprostě kecal, jako ostatně vždycky.

Abych se ale vrátila k tématu. Každý takový duce je prostě nebezpečný lidské svobodě, protože žádný vůdce ještě lidstvo nikdy nedovedl ke štěstí. To holt musí najít každý sám za sebe. Nemá proto cenu řešit nějaké postraší chlapíky s mnoha komplexy a skákat jim na slibovaný špek. Čím dřív tohle pochopíme, tím rychleji budeme nezávislí a hlavně radostní.