Právě sedím v tílku zády ke kamnům, je tu vedro jak v peci a děti o místnost dál klepou kosu, protože proklaté teplo se ne a ne šířit horizontálně a stařičký plynový kotel vypověděl službu, David zatopil i pod brutarem, takže nás čeká horká voda na koupání a koupelna vytopená na 35 stupňů, ačkoliv jindy byste tam naměřili pouhých osm. Jsme holt zodpovědní a zlé fuj fuj Rusko porazíme holýma rukama a nebohé ukrajinské maminky i s dětičkama zachráníme našima zmrzlýma zadkama.

Poslouchám, jak kvičí morče, kterému se vůbec nelíbí, že jsme ho odstavili od jeho maminky, kterou s úspěchem už přes tři týdny vysávalo. Snažila jsem se chvíli pracovat, ale musela jsem ještě s naší osmačkou probrat v matematice slovní úlohy s výrazy. Docela jsme se zapotila u toho, když jsem se pokoušela vypočítat, kolik zbylo pozemků králi, jenž dal jednomu synovi pětinu ze všech polí, druhému o 40 hektarů méně než prvnímu a třetímu 0.3 z celku. Ale nakonec jsem to dala a spočítala jsem taky a výrazem to vyjádřila, kolik ulezl pavouk soukající se napříč krychlí. Měla jsem si ještě připomenout, jak se převádí stupně Kelvina na Celsia a ty na Fahrenheita, ale už se mi fakt nechce, protože ještě musím kočce vydezinfikovat pacičky nakažené jakousi chorobou, a to už jsem si dnes na doktora hrála, když jsem vytahovala stehy po odstraněném znaménku a křísila zemdlelou dívčinu z onoho drastického krvavého zákroku (někteří zhýčkaní měšťáci by snad jeli k lékaři, ale tady, v bohem zapomenuté krajině, si musíte umět poradit a zatnout zuby, když je to zapotřebí). Taky ještě musím vyprat a pověsit tři pračky, upéct na snídani jablkový páj, neustále přikládat, aby mi zase nevyhaslo, a ještě dumat, jaké že cukroví letos upeču, abych byla vzorná manželka.

Mám pečení celkem ráda. Ne že by moje výtvory dosahovaly úrovně babiččiných, nemám takovou trpělivost a třeba vanilkáče kroutím jen tak od oka, aniž bych je soustružila ve formičkách, ale jsem rychlá, a toho si cením nejvíc. Myslím, že příští týden sfouknu krom té vanilkové dobroty pro Davida mocca oválky, dcera spaltlá vosí hnízda, k babčině poctě slepím linecké. Pro mamku udělám vaječný koňak, ale ne to odporné lepidlo ze salka, nýbrž pravý, chutný, sametový a dokonalý (podle Sandtnerky) a k svátku již minimálně podvacáté čokoládové lanýže. Přidám ještě zavináče pro taťku z vlastoručně připraveného kysaného zelí (sehnat ryby s kůží je ale oříšek!).

Díky pečení cukroví, přemýšlení nad nejlepším smaženým tofu a milovaným bramborovým salátem (jasně, že s celerem!) se, doufejme, vyhnu dramtům tam venku. Žádní otravní Ukrajinci, žádné tanky, žádní dědci typu Putina nebo Fialy, žádní šašouři se vzrůstem dvanáctiletých dětí jako je Zelenský. Nic, nic, nic.

Nebudu muset přemýšlet nad tím, zda se i u nás uchytí seznamy nepohodlných jako v Německu a zda kvůli tomu, že mám na háku směšný cár papíru zvaný Ústava a Listina základních práv a svobod, právní stát, demokracii i českou odrhovačku z Fidlovačky a naši ošklivou vlajku stejně jako ten modrožlutý hadr, nepovede k tomu, že moje děti neprojdou kádrovým hodnocením a horko těžko se uchytí v nějakém podřadném zaměstnání.

Německo neporušilo práva učitelky Ingeborg Godenau, když ji zařadilo na interní seznam osob nežádoucích ve školství. Učitelka nevyvrátila pochybnosti o loajalitě k Ústavě, když byla členkou nikoli zakázané, ale nepřátelské strany. Vaz jí zlomily výroky, že svobodný a demokratický řád už v Německu není a že bude bojovat za svobodu, aniž by použila slovo demokracie. Opatření proti ní byla v souladu se zákonem a odůvodněná, uvedl Evropský soud pro lidská práva.

Nebo co hůř, jestli je dostihne klimatický teror a budou přežívat jak krysy, popř. se vrátí na ony pověstné stromy, kde zhynou bez plynu, elektřiny, aut, zdravotní péče a bez jídla:

Výbor OSN pro lidská práva řešil historicky první případ porušování lidských práv v souvislosti s globálním oteplováním. Dne 23. září 2022 vydal Výbor OSN pro lidská práva velmi očekávané rozhodnutí ve věci Daniel Billy a další proti Austrálii (případ obyvatel Ostrovů Torresova průlivu), v němž konstatuje, že Austrálie tím, že neprovádí včasná a přiměřená adaptační opatření, porušuje práva Mezinárodního paktu o občanských a politických právech několika australských občanů, kteří jsou obyvateli Ostrovů Torresova průlivu... S

amotné konstatování, že Austrálie neprovedla včasná a přiměřená adaptační opatření na ochranu práv stěžovatelů, je také zásadní, neboť přisuzuje státům povinnost konat a zajistit ochranu svých občanů, aby nedošlo k porušení jejich práv v důsledku nepříznivých dopadů změny klimatu. Výbor otevřel cestu pro jednotlivce k uplatnění nároků v případech, kdy státy nepřijaly vhodná opatření na ochranu těch, které nejvíce ohrožují negativní dopady změny klimatu. Důležitý je i závěr včasnosti takto přijímaných opatření. Výbor shledal, že adekvátním opatřením je takové opatření, jež bylo přijato včas a je i včas realizováno

Kdepak, nic z těch zhovadilostí ke mně nesmí a když přijdou, budu se jim zase jen posmívat. K tomu mi dopomáhej Buddhovo učení a mnoho litrů vína od našich báječných přátel, mnohočleny, tepelná výměna, blížící se přezkoušení v domácí škole a pivo z Lidlu. Přeji vám taky pěkný advent.

Všechny texty série „Právníci na venkově“ najdete zde.