Jasně, že nechcete chytit tuberkulózu, jasně, že je hrozné, že státy dovolily, aby se do ČR a do jiných zemí EU s tím vším volným pohybem kdečeho dostali nekontrolovaní občané ze zemí, které jsou TBC prolezlé jak naše nová stará barabizna myšmi. Současně je ale třeba se nenechat vycukat tím, co se píše v novinách a přijmout jako fakt to, že a) stát je velká mrcha a nikdy nebude dělat nic dobrého pro lidi, b) TBC je ve střední Evropě velmi vzácná nemoc a není třeba hysterčit. Mnohem lepší je být radostný, v klidu, dobře jíst, chodit ven, dbát na životosprávu a pít hodně piva. Pak na vás žádná mycobakterie nevleze.

Z Registru TBC vyplývá, že tubery se musíte bát jen málo (ale můžete klidně i hodně, stejně jako covidu nebo hantaviru, v tom vám bránit nebudu, já se těch myší taky štítím):

Na Ukrajině mají tubery o dost víc, ale pořád to není tak, že byste museli před Ukrajinci uskakovat, když je uvidíte na chodníku (přátelit se ale taky nemusíte):

Nevíme sice, kolik přesně Ukrajinců přivandrovalo v rámci zvací politiky naší vlády, ale i kdyby to bylo třeba 800 000, tak si spočítejte, kolik z nich má asi tak TBC. Vzhledem k přenosu TBC stačí si od nich držet odstup, jako to dělám kupř. já a moje rodina. Moje děti, které díky bohu nejsou vopíchané BCG vakcínou, tak mají prakticky nulovou šanci být s někým z UA déle než tu hodinu, kterou strávíme ve vlaku.

Mnohem zajímavější, než počítání nudných a absolutně nezajímavých tuberou nakažených Ukrajinců, je informace zveřejněná třeba na webu GAVI o mRNA vakcínách právě na TBC:

A successful mRNA vaccine for tuberculosis could be rapidly developed and save more than 1 million lives every year, say hopeful global health advocates. Researchers are pushing to capitalise on the success of mRNA technology against COVID-19 by exploring whether the platform could be effective against tuberculosis, the world’s second most deadly infectious disease… Exploration of mRNA technology for TB is not new. A 2004 study by researchers in the United Kingdom showed that an mRNA vaccine had “modest but significant protection” against Mycobacterium tuberculosis for mice. In July, the German biotechnology company BioNTech announced that clinical trials of its mRNA vaccine for TB, developed with the Bill & Melinda Gates Foundation, will begin in 2022. BioNTech’s clinical trials will begin “just about two years after the programme was initiated”, according to the pharmaceutical developer..

Jojo, vyvolávání strachu z TBC, stejně jako z covidu, je prostě dobrá voda na pošahaný vakcinologický mlejn. Jen plédujte za kolektivní očkování dětí proti tubeře, vaše praštěné přání taky může býti splněno dosti bizarním způsobem. Fakt vás baví být toho součástí? Mě teda ne.

Argument nebezpečím TBC se samozřejmě dá (a má!) použít proti nekontrolované migraci. To bezesporu. Musí být ale užíván rozumně, bez emocí, bez děsu. Pokud budete jančit, tak opravdu vůbec ničeho nedosáhnete, leda toho, že státy s radostí objednají další píchačky a utratí miliardy z peněz, které ukradly podnikatelům.

Řešení je (opět) jediné: hoďte médiím, bláznivým politikům a státům na strašení bobek a nenechte si kazit život. Já sama kupř. dost pochybuju, že to bude zrovna TBC, co mne zabije, stejně jako to nezvládl covid.