Milí zlatí, nachystejte si na 1. 5. pěkné modrožluté vlaječky (jste-li fandové Ukrajiny, tedy ti, kdo se klaní current thing, máte bombastickou výhodu, barvy se tentokrát nemění), naučte se s nimi mávat a hurá na prvomájový pochod: bude se z příkazu strany a vlády slavit významný den – vstup do EU! A běda, jak se nedostavíte, bude jasné, že jste fandové Ruska.

Pokud nevíte, jak na to, stačí se podívat na rozjásané herce v seriálu Žena za pultem, přidat pár hvězd, no, a máte to!

Proč to píšu? Protože Úřad vlády ČR – Ministr pro evropské záležitosti navrhuje, aby se první máj stal krásným časem nejen lásky a oslavy práce, ale taky připomínkou báječného dne, kdy ČR vstoupila do Evropské unie a věci začaly být růžové.

V důvodové zprávě se dočtete:

Návrh zákona přináší jednoduché vložení dne 1. května mezi významné dny dle §4, a to ve znění: „1. května – Den vstupu Česka do Evropské unie“. Tento významný den připomíná vstup Česka do Evropské unie 1. května 2004.

V následujícím roce 2024 si mimo jiné připomínáme 20. výročí klíčového a prospěšného členství Česka v Evropské unii. Vstup Česka do EU a NATO je zásadně ukotvujícím momentem celé zahraniční politiky českého státu.

Za žádoucí stav lze považovat obdobné připomínání vstupu Česka do NATO i EU, ve shodě s programovým prohlášením vlády, které připomíná vazby na momenty přistoupení a uvádí oba tyto pilíře v jejich zásadním charakteru pro naše současné směřování.

Významný den na připomínku vstupu do NATO náležející na 12. březen byl zákonodárcem zaveden před vstupem Česka do EU, čímž došlo k vzniku současného stavu, kdy členství v EU není odpovídajícím způsobem připomínáno. I vzhledem k  20. výročí přistoupení Česka do EU, které náleží na rok 2024, je vhodné s účinností od 1. ledna 2025 zavést výše zmíněný významný den.

No není to dojemně krásné? Nepřemýšlejte, řeknu vám to: je. Tečka. A teď šup, šup, honem – mávat.