Přiznám se, že nakupuju prakticky jen v Lidlu – od ponožek po mouku. Proto mám častý kontakt se stupidní korporátní klimatickou rétorikou a skutečnou praxí těchto mamutích řetězců. Včera jsem tam nechala čtyři tisíce a za to jsem obdržela značné množštví úplně zbytečného plastu – jakési přitroublé přicucávací figruky, z nichž každá měla svůj vlastní velký šustivý obal. Každý z těchto krámů velmi brzy skončí někde v přírodě, kterou jen a jen poškodí – ať už zplodinami při pálení nebo mikro a nanoplasty při skládkování.

Na stránkách společnosti Lidl se přitom dočtete:

Ochrana klimatu a odpovědná spotřeba jsou pro zákazníky stále důležitější. Lidl chce proto v rámci své strategie udržitelnosti k ochraně klimatu přispět i budováním tzv. klimaticky neutrálního sortimentu. Zákazníci tak získají možnost vybírat si produkty podle různých aspektů udržitelnosti.

Bla, bla, bla. Je opravdu neuvěřitelné, jak moc jsou schopny korporace lhát – dělaly to u covidu, kde nás přesvědčovaly, jak jsou prima a suprúčinné roušky, teď si vyvěšují odpornou modrožlutou kombinaci barev recyklovaného odpadu, kde se jen dá, a současně nás uvědoměle vychovávají ke klimatické odpovědnosti.

Jen se podívejte, jaké čupr boty se tam dají sehnat. Ještě, že Ester hraje tu hru s nimi, peníze zkrátka nesmrdí.

Neumím si představit, jak se vyrábí boty z plastu pro neutrální klima, ale nějakým záhadným způsobem to asi jde, stejně jako v případě covidu zákaz pití kafe z kelímku na ulici vedl ke snižování virové nálože v domovech důchodců.

Bud´me ostražití ke každodenním lžím, které nás obklopují a nenechme si nakukat kdejaký nesmysl. Platí to pro covid, Ukrajince i pro klima. Přemýšlejte, přijměte odpovědnost sami za sebe a buďte veselí. I Lidl vám v tom může pomoct – právě teď se tam dá sehnat moc dobré pivo ze Svijan za deset korun za kuželku, a to dokonce i v situaci, kdy jde o produkt klimatu tak nepřátelský.

P. S.: Teď mne napadlo, že by bylo celkem vtipné Lidil za ty zbytečné plasty (v situaci, kdy nesmíme používat brčka a uchošťoury) žalovat. Jen na to bohužel nemám peníze, kdybych třeba boj s korporátními větrnými mlýny prohrála…