Dnes mi psala kamarádka, že prý si mám najít osobu, kterou znám a se kterou bude spolupracovat. Měla to být detektivní práce, ale já jsem zklamala. Přes obchodní rejstřík jsem dle parametrů prověřila asi šest osob a pak už mne nikdo nenapadl. Při onom pátrání jsem ale kápla na to, že moje oblíbená právnice roku Amazonka Hamplová si čerstvě založila spolek s poněkud bizarním názvem „Aby tu bylo hezky“.

Spolek má dle obchodního rejstříku takovýto rozsah aktivit:

  • činnost směřující k ochraně základních ústavních práv občanů, principů právního státu a pilířů demokracie, zejména svobody projevu, rovného přístupu veřejné moci k občanům, nezávislého soudnictví a práva na samosprávu, to vše za respektování svrchovanosti České republiky jako země tradičních evropských hodnot;
  • seznamování občanů populární a srozumitelnou formou s obsahem Ústavy, s Listinou základních práv a svobod, s principy občanského, správního a trestního práva a s dalšími důležitými právními obory;
  • praktická výuka metod možné právní obrany občanů v případech porušování jejich základních práv;
  • pořádání tematických občanských bloků s odborníky různých profesí; vydávání odborných a zájmových publikací;
  • organizování zákonodárných a obdobných občanských iniciativ;
  • organizace tematických i neformálních setkávání v regionech s cílem spojovat občany všech generací;
  • spolupráce s veřejnoprávními a nezávisle informujícími médii.

Advokáti vůbec používají spolky k lecčemu zajímavému. Příkladem je třeba Zdravé fórum. Ještě pořád nemůžu věřit vlastním očím, když vidím, že se Tomáš Nielsen stále nestresuje s tím, že každý měsíc čerpá z účtu Zdravého fóra 60 klacků za „právní služby pro Zdravé fórum“. Zajímalo by mne, co to tak asi může obsahovat, když ZF už mnoho měsíců vůbec nic nedělá. Nicméně prachy vesele tečou a dnes Nielsen s Tománkem museli ze ZF vyčerpat už ke dvou milionů (každý!) nebo tak nějak. Za co, to netuším, ale blbouni z prostého lidu to jistě rádi zatáhli.

Hamplová za doby covidové bezostyšně žádala lidi o peníze přímo na svůj advokátní účet, jakýpak copak. Přislíbené žaloby nikdy nevznikly, ale to asi nikomu nevadí. Kupodivu ani ČAK. Teď zakládá neziskovku.

Vsadím boty, že spolek „Aby tu bylo lépe“ bude mít účet a žádosti o příspěvky nebo různé zpoplatněné semináře jak od guru Járy se jen pohrnou a skutečná práce bude krom kecálistování stát. Jestli ne a bude to jen bohulibá činnost bez kačky zisku, tak… tak nic. Co by. Je to přece fuk, každý si může lhát a bájit, jak dovede a omlouvat se nikdo za nic nemusí. Prostě názor, svoboda slova, ne asi.

Ostatně, takové praktiky nejsou ničím novým. Vtipné je, že je používají všichni napříč naším morálním spektrem:

Neúspěšný projekt Lidé PRO, za nímž stál bývalý předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, vybral od 23. října na transparentní účet 5,8 milionu korun. Nyní zůstalo na účtu něco přes 60 tisíc, zbytek stihl za pět měsíců do oznámení svého ukončení 24. března utratit. Podle poznámek v otevřeném účtu za kampaň a za mzdy.

Vidíte, zdánliví nepřátelé na život a na smrt a jak by si rozuměli… přes spolky prostě prachy tak krásně tečou a kontrolovat se to prakticky nedá a ani to není křiklavě protizákonné. Neziskovky jsou prostě boží zdroj zisku.

Já s Davidem máme samozřejmě taky spolky. Jen je tak nějak využíváme jako úplní blbci (zase!) čistě k práci a nic z toho nemáme. Teda snad až na tu dobrou karmu, ale kdo ví.