Kdo mne sleduje, dávno ví, že cynické mrše jako jsem já, je jedno, kolik cizích lidí umře. Proto mne nijak neděsí grafy a data z Euromomo. Moje děti očkované nejsou, děti kamarádů taky ne, tak jakýpakcopak. Samozřejmě nikdo neví, jak to je doopravdy, třeba je to celé jen náhoda a prostě se jen hromadně narodilo mnohem víc dětí s blbou karmou než dřív, a proto umřely, ale myslím, že červíček pochybností bezhlavě a zbytečně očkující rodiče prostě hryže. To je holt cena, kterou musíte zaplatit, když věříte státu. Vaše chyba, že jste blbí.

Současně se směju nad přístupem Evropské unie.

Na otázku (kopírována její část):

More and more publications point to excess mortality as a continuing phenomenon. New diseases such as ‘sudden adult death’ have originated since the COVID-19 vaccination campaign and healthy young (active) people are suddenly dying. Can the Commission explain why it refuses to investigate this excess mortality and its relationship to COVID-19 vaccines?

Odpověděla EU mj. takto:

The Commission is aware of data highlighting an increase in excess mortality, including through Eurostat’s European Statistical Recovery Dashboard.

While a substantial increase in excess mortality largely coincides with the COVID-19 outbreak, this indicator does not discriminate among the causes of death and must therefore be interpreted with caution. The COVID-19 vaccines authorised in the EU, including those that have been authorised for children, continue to be safe and effective at preventing severe illness, hospitalisation and death.

The Commission is in close contact with the European Medicines Agency (EMA) and an enhanced pharmacovigilance system is in place to monitor and evaluate the safety of COVID-19 vaccines. The European Database of suspected Adverse Reactions contains reports of medical events that occurred after vaccination, as communicated by patients, health professionals and researchers.

However, this does not always mean that the reactions were caused by vaccination. Some may be due to pre-existing illness or other causes that took effect in the same period of time. By extension, if a vaccinated person dies, it does not necessarily mean that the death can be attributed to the vaccine.

Tak čím to tedy je, když to není očkováním? Proč děti (a mladí lidé) o tolik víc umírají? To by myslím, zajímalo kdekoho. Třeba jen tak, ze zvědavosti, protože lidi mají rádi horory a morbidní konce dramat.