Nevím, jestli si to ještě v dnešní mediálně instantní době pamatujete, ale před pár týdny letěl náš signalizující premiér na pohřeb královny vládním speciálem.

Londýn doporučil, aby státníci pro cestu na pohřeb Alžběty II. využili komerční lety. Premiér Petr Fiala i tak letěl státním speciálem. Z provozních důvodů se letadlo muselo vrátit do Prahy a následně pro premiéra letět znovu.

Protože mi není lhostejné, co se děje s životním prostředím a tuto problematiku beru hodně vážně, nelenila jsem a zeptala se Úřadu vlády na následující:

Jaká byla celková produkce CO2 během veškerých cest (včetně zpátečních) vládního speciálu do Londýna na pohřeb královny Alžběty II. a z jakých analýzy Úřad vlády vycházel, když vyhodnotil tento postup jako klimaticky méně zatěžující než cestu autobusem (kterým mohl premiér stejně jako „běžní lidé“ cestovat vzhledem k nezbytnosti se maximálně omezovat kvůli dopadům změn klimatu, nebo přinejhorším běžným leteckým linkovým spojem? Tyto analýzy požaduji poskytnout.“

Úřad vlády nezklamal. Vůbec se neobtěžoval klimatickou stopu toho osla ze Strakovky řešit.

Úřad vlády žádným způsobem nezaznamenal žadatelkou požadované informace. Úřad vlády nedisponuje údaji o produkci oxidu uhličitého (CO2) během letů vládního speciálu. Při plánování vrcholných státních návštěv předsedy vlády České republiky Úřad vlády nevychází z analýz klimatických dopadů, kterými ani nedisponuje, ale z bezpečnostních, organizačních, protokolárních a logistických aspektů. V tomto případě se tedy nejedná o informace, které by měl Úřad vlády jakýmkoliv způsobem zaznamenány v jakékoliv evidenci, ani o informace, kterými by byl Úřad vlády ze zákona povinen disponovat.

Až se vás budou kojoti nahoře snažit přesvědčit o tom, jak máte být děsně klimaticky odpovědní, vzpomeňte si na tuto situaci a ukažte jim prostředník. To by se jim tak líbilo – kázat vodu a chlemtat víno.

Myslím si, že přesně tohle je cesta,jak se nenechat uzavřít do klimatické pasti. Ptejte se úřadů, politiků nebo korporací na skutečný přístup jejich vedení ke klimatu (nestarejte se o bláboly na webu, ale o skutečné činy – ono se totiž těm bohatým do omezování vlastního pohodlíčka moc nechce, přáli by to peklo jen svým „poddaným“). Neodevzdávejte vlastní svobodu bez boje. A jestli můžu prosit, buďte prosím sami a dobrovolně hodnější na životní prostředí. Je to sakra důležité, ale není možné dosáhnout ochrany přírody a krajiny fanaticky a terorem.

P. S.: Protože Lidl nereagoval, píšu už spotřebitelskou klimatickou žalobu. Docela se u toho bavím a jako pravá nefalšovaná ekosexuálka si to skutečně až nemravně užívám.