Dnes ráno jsem s Davidem pila kafe a u toho jsme se jako obyvkel dívali po novinkách, abych se po ráno zasmáli. V naší telegramové skupině jsem našla poklad – aktualitu americké CDC k nové variantě covidu. V USA se ukazuje, že tahleta mutace všech mutací má něco, co jí umožňuje speciálně nakazit očkované a ty, co prodělali. No fakt!

V textu se uvádí:

All viruses, including the virus that causes COVID-19 (SARS-CoV-2), change over time. These viruses with changes are called “variants.”  These changes can affect how contagious a virus is, how well it responds to treatment, and how severely it affects people. Last week, a new variant of SARS-CoV-2 called BA.2.86 was detected in samples from people in Denmark and Israel. At least two cases have been identified in the United States. This variant is notable because it has multiple genetic differences from previous versions of SARS-CoV-2.

Tyhlety genetické rozdíly ve virové RNA jsou natolik podivné, že mnohem lépe nakazí ty, kdo byli očkovaní. To je teda pech, co? Ani svěcená vakcína už nepomáhá!

Based on what CDC knows now, existing tests used to detect and medications used to treat COVID-19 appear to be effective with this variant. BA.2.86 may be more capable of causing infection in people who have previously had COVID-19 or who have received COVID-19 vaccines. Scientists are evaluating the effectiveness of the forthcoming, updated COVID-19 vaccine. CDC’s current assessment is that this updated vaccine will be effective at reducing severe disease and hospitalization. At this point, there is no evidence that this variant is causing more severe illness. That assessment may change as additional scientific data are developed. CDC will share more as we know more.

I když na BA.2.86 nefungují stávající očkovací látky, ostatní prostředky boje s infekcí, zejména roušky a „zůstávajte doma“ ano:

What can you do to protect yourself and others as we learn more? At this time, we don’t know how well this variant spreads, but we know that it spreads in the same way as other variants. That means you can still take the following actions to protect yourself and others from infection :

– Get your COVID-19 vaccines, as recommended

– Stay home if you are sick

– Get tested for COVID-19 if needed

– Seek treatment if you have COVID-19 and are at high risk of getting very sick

– If you choose to wear a mask, wear a high-quality one that fits well over your nose and mouth

– Improve ventilation

– Wash your hands

Ne že bych se těšila na novou vlnu tohodle stupidního divadýlka. Vlbec, ale vůbec nemám radost z toho, že bych zase musela kouakt na všechny ty imbecily okolo mě v respirátorech. Na druhou stranu, třeba to ukončí tanečky okolo Ukrajiny, kdo ví, to by zase bylo docela příjemný. Vždycky je lepší dívat na světlou stránku.

Vtipný bude znovu podávat všecky ty žaloby, tolik toho ještě nebylo vyzkoušeno (ne že by právní nástroje fungovaly, soudy se nikdy za lidskou svobodu nepostavily, ale nebylo to aspoň taková nuda jako teď s válkou na Ukrajině, kde se nic právně interesantního neděje). Taky bych ráda zkřížila zbraně s těmi báječnými Pavlovými poskoky na Ústavním soudu, to zas jo. Vedle toho by přínosem byla naděje, že víc lidí hodí bobek na blbsot jménem stát. Tak vidíte, je to vlastně celkem růžová vyhlídka na covid-23.

Navíc, my ekosexuálové se žádných roušek nebojíme.