Dnes jsem si musela promnout oči a jít se do ledničky přesvědčit, že jsem skutečně nevypila celou sedmičku vína naráz. Ne, dělo se to! Na Seznamzprávy byl zveřejněn rozhovor dvou mužských o filmech Barbie a Oppenheimer plný přitroublých klišé. Opravdu mne zarazila tato otázky a odpověď na ni:

Jako že vážně? Opravdu? Fakticky? Bohužel ano.

Ženy nejsou schopné se rozhodnout, že by třeba Oppenheimera chtěly vidět kvůli tématu, nebo že mají rády Nolanovy filmy (za mě jsou podivné od doby, co jsem viděla Interstellar a ani Temný rytíř se mi s odstupem času nelíbí), ale herectví Cilliana Murphyho ráda mám z Peaky Blinders. Do kina po zkušenosti s Barbie nejdu, ale možná si to stáhnu. Ne, jdou na film jen proto, aby donutily partnera shlédnout slaďárnu, anebo že si ani neumí koupit ten správný lístek a v růžových lodičkách pak s otevřenou nalíčenou pusinkou hledí na mužský svět.

Častokrát smutním nad tím, v jaké společnosti musím jako žena žít a v jaké teprve bude žít moje báječná, dokonalá, chytrá, nápaditá a mimořádně schopná dcera. Povím vám to: v takové, kde chlapi a bohužel i ženy sdílí podobně ujeté názory. Ach jo. Vůbec nic se od dob Říma, kdy ženy a dívky vlastnil jako bezprávné věci pater familias, nezměnilo, byť máme na papíře „rovnocenné postavení“ s nositeli chromozomu ypsilon.

O filmu Barbie se říká, že prý je feministický. Není to pravda. Je to patrně jen velmi chytře pojatá reklama na Mattel. Z pohledu žen je to fraška, neboť jsou zde zobrazeny jako ploché postavy bez mozku a vlastních názorů, které nad Keny ovládajícími Barbieland zvítězí jenom skrze vystrčené poprsí a příslib sexu (jak se to dělá i v opravdovém světě), nikoliv hlavou a rozumem, byť Barbie Keny převyšují ve všem. Nakonec jim dokonce ihned ve své slabosti a touze být hodné holčičky přislíbí stejné postavení, jakého se ženám dostává v reálném světě a ke kterému se musely probíjet tisíce let . Soudci Nejvyššího soudu sicce z Kenů jen tak nebudou, ale řadoví muži v talárech třeba ano.

Ach jo ještě jednou.

Čekala jsem od Barbie mnohem víc, měla být příslibem toho, že se třeba může blýskat na lepší časy. Nic z toho se nesplnilo. Co taky čekat od panenky, která je stejně jako Malibu Stacy ze Simpsonů prostě jen holka a problémy řeší mísou jahod se šlehačkou…

Opravdu vám tento tradiční svět připadá tak báječný? Jako že vážně? Pak jste buď muži anebo blbé.